Voleybol Nasıl Oynanır

Voleybol Nasıl Oynanır, Kuralları Nedir?

Voleybol oyunu günümüzde oldukça popülerlik kazanmış ve takip edilen bir spor dalıdır. Altışar kişiden oluşan 2 takım bulunur. Saha ortasında file bulunur ve takımlar file üzerinden geçirdikleri voleybol topunu karşı takımın sahasına yere düşürmeye çalışır. 1985 yılına dayanan tarihi geçmişi olan voleybol Amerika ülkesinde ortaya çıkmıştır. Oldukça köklü bir spor dalı olarak günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Birinci dünya savaşı zamanlarından Avrupa’ya yayılmaya başlayan spor dalı oldukça yayılmış ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Voleybolda Oyuncunun Gelişimi

Voleybol oyununda oyuncular yeteneklerine göre değerlendirilmektedir. Her voleybol oyuncusu belirli özellikleri ile ön plana çıkartılır. Bunun yanı sıra oyuncu yetersiz olduğu alanlar tespit edilerek bu konuda geliştirmeler yapılarak oyuncuların eksiklikleri giderilir. Bunlar yapılırken oyuncunun yetenekli olduğu alanlarda da çalışmalar yapılarak oyuncunun daha iyi hale gelmesi sağlanır. Voleybol oldukça özveri ve çalışkanlık gerektirecek bir spor dalıdır.

Voleybol Oynanışı

Voleybol oyunu yazımızın başında belirttiğiniz gibi iki takımdan oluşur. Takımlar 6’şer kişiden oluşmaktadır. Saha ortasında bir adet file bulunur. Bu fileyi geçirerek topu karşı rakibin sahasına yere düşürmeye çalışılır. Top filenin üzerinden geçmelidir. Voleybol stratejisinde 3 oyuncu geride durur. 3 oyuncuysa file yakınında durur. Savunma ve atak oyuncuları denilebilir. Sabit olarak duran oyuncular rakip taraftan gelen topu yere düşürmeden atak yapar ve topu karşı tarafa yollar. Bir takım topa ard arda üç kez vurma hakkına sahip bu vuruşları vücudunun istediği yeri ile yapar. Amaç topu karşı takım sahasında yere düşürmektir.

Voleybol maçları 5 set oynanır. 2 fark ile 25 puana ulaşmayı başaran takım setin galibi olur. 5.set oynanıyorsa bu set 15 puan üzerinden oynanmaktadır. Bu set içerisinde de yine 2 fark alan takım galibiyeti alır. Voleybolda “Libero” olarak adlandırılan oyuncu defansif oyuncu olarak karşınıza çıkar. Defans alanında herhangi bir yerde durabilmektedir. Bir defans oyuncusu blok yapmaz veya hücum oyuncularının tarafına geçmez. Bunların yanı sıra servis atışı yapmaz. Defansif oyuncunun forması farklı renkte olmaktadır. Diğer spor dallarında da olduğu gibi takımca direktörleri takımına saha tarafından taktikler vererek takımı yönetir. Voleybol takımında her set 6 kez oyuncu değiştirme hakkı bulunur. Oldukça yorucu bir oyun olduğundan oyuncu değiştirme hakkı da fazladır. Voleybol sahasının boyutları 18 x 9 mt olarak belirlenmektedir. Bu sahanın orta kısmı file ile ayrılmıştır.

Voleybol Terimleri

Voleybol hakkında bilgi sahibi olmak için oyun içerisinde duyabileceğiniz terimleri öğrenin. Bu terimler hakkında sizleri bilgilendirmek için açıklamalar yaptık. Gelin beraber inceleyelim.

Manşet: Bu vuruş oyuncuları oldukça zorlamaktadır. Çok iyi vuruş yapan oyuncular bile manşet kullanırken oldukça zorluk çekerler. Manşet atmak için çok çalışmanız gerekir. Parmak uçlarınızda yükselerek oldukça düzgün ve sert bir vuruş yapmanız gerekir. Çok çalışarak çok iyi bir manşet vuruşu yapabilirsiniz.

Servis: Servis kullanmak için oldukça dikkatli olmanız gerekir. İyi bir analiz yaparsanız servis kullanışını çok iyi atabilirsiniz. Rakip takım oyuncularını süzerek en kötü olan oyuncu tarafına servisi atmayı hedefleyin. Servis kullanırken topun hava yükselişini kendinize göre en iyi şekilde ayarlayarak rakibin en zayıf noktasına topu gönderin.

Blok: Voleybol oyununda karşıdan gelen hücumu savuşturmaya blok denir. Hücum yapan takım her zaman daha avantajlı olsa da güzel bir blok ile sayıyı takımınıza kazandırabilirsiniz. Sert gelen topları yakalamak hiçte kolay olmayacaktır. Refleksleriniz çok iyi olmalıdır. Bunun yanı sıra çok hızlı olmanız gerekir. Bu özellikleri karşılasanız bile top sert geleceğinden kontrolsüz bir şekilde sayı yiyebilirsiniz. Bu yüzden hücum yapan takım her zaman avantajlıdır. İyi yönden düşünmek gerekirse bir sonraki atağa siz başlayacaksınız. Sakin ve profesyonel kalmaya çalışmanız gerekir.

Savunma: Voleybol takımında ilk olarak önde duracak oyuncuların sırtında büyük bir yük olacaktır. Arka oyuncular blok yapacak oyuncuları tahmin etmelidir. Bunun yanı sıra smaçör ve pas atacak oyuncularında önceden tahmin edilmesi gerekir. Aksi takdirde savunmanın kafası karışabilir ve yanlış hareketler yapabilir. Buna göre savunma oyuncularının yükleri hafifler ve oyun içerisinde daha başarılı olurlar.

Smaç: Voleybol oyununda smaç oldukça havalı ve etkili bir vuruştur. Ortada kalan ve havadan aşağıya yavaşça hücum oyuncusuna gelen topa oyuncunun yükselerek vücut gücü ile sert bir şekilde vururlar. Smaç yapılan topun bloklanması oldukça zordur. Takım için oldukça etkili olan bu toplar rakip tarafından kontrol edilemeyebilir. Antrenmanlarda voleybol oyuncular smaç çalışmalarına oldukça önem verirler. Yetenek gerektiren bir vuruş şeklidir.

Mola: Voleybol müsabakasında oyunculara taktik verilmesi adına molalar alınabilmektedir. Takımınıza oyunu kazandırmak istiyorsanız kesinlikle molaları en iyi şekilde kullanın ve koç tarafından alınan uyarıları dikkate alın. Takım tarafından oluşabilecek olumsuzlukları anlatır ve sizlerin başarılı olması için sizlere taktik verir. Takım uyumu bu maçlarda oldukça önemlidir.

Voleybol Kuralları

 • Voleybol oyunu servis atışıyla beraber başlatılır.
 • Hakem düdüğü ile başlatılan servis vuruşu düdükle beraber 8 saniye içinde kullanılmalıdır.
 • Aynı oyuncunun topa iki defa üst üste vurma hakkı yoktur.
 • Takımlar blok yapmadığı halde oyun içinde 3 pas yapabilir.
 • Vücudunuz herhangi bir yeri ile topa temas edebilirsiniz.
 • Defans oyuncuları servis atışı kullanıldığı sıralarda hücum oyuncularının yanına veya ilerisine geçemez. Kural ihlaline girmektedir.
 • Oyun 4 set olmak üzere oynanır ve 25 sayıya 2 fark ile ulaşan takım seti kazanır.
 • Oyun içerisinde takımların 6 oyuncu bulundurması zorunludur.
 • Oyuncu değişikliği sayısı 6 olmasına rağmen tek bir oyuncu bir defa oyuna girebilir ve çıkabilir.
 • Top rakip takımın çizgileri içerisinde yere değerse takımınız sayı kazanır. Çizgi dışına atarsanız karşı takım sayı kazanacaktır.
 • Top ile temas halinde bulunan oyuncunun fileye dokunması kesinlikle yasaktır.
 • Setler arasında dinlenmek için 3 dakikalık süreler bulunur.
 • Setlerin bitiminden itibaren oyun alanı takımlar tarafından değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu