UEFA: Devler Ligi Değişiyor

Dünyanın bir numaralı futbol organizasyonu UEFA Şampiyonlar Ligi için köklü değişiklikler yapma hazırlığında. Bazı kulüplerin “UEFA Avrupa Süper Ligi” adıyla düzenlemek istediği iddia edilen yeni turnuvaya karşılık UEFA, daha rekabetçi ve maç sayısının arttığı bir Şampiyonlar Ligi sistemi düşünüyor. Katılımcı sayısının 32’den 36’ya, toplam karşılaşma sayısının ise 125’ten 200’ün üstüne çıkacağı bir turnuva üzerinde çalışılıyor. Ve önümüzdeki yıl gelecek gibi. Bir ülkeden en fazla 4 kulübün katılabildiği mevcut sistemden farklı olarak, İngiliz, İspanyol, İtalyan ve Alman temsilcilerinin katılımcı sayısının 5 veya 6 olacağı öne sürülüyor. İşte detaylar holiganlar.com haberimizde..

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonu UEFA Şampiyonlar Ligi’nin formatının, 2024-25 sezonundan itibaren değiştirilmesi planlanıyor. Futbolun, dünyanın en popüler oyunu olmasının da gücüyle diğer branşların çok ötesinde bir ekonomik hacme ulaşması, paydaşlarının iştahını kabartıyor. Yayın hakkı ise, tribün, seyirci, resmi ürün satışı, sponsor ve sosyal medya gelirlerinden en büyük payı alan köklü kulüpler, futbol endüstrisinden daha fazla gelir elde etmek için “Avrupa Süper Ligi” adıyla anılan proje üzerinde bir süredir çalışıyor.

FIFA ve ona bağlı 6 konfederasyonun, kendilerinden bağımsız düzenlenecek yeni turnuvaları tanımayacaklarını açıklaması da durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Dünyanın en çok takip edilen futbol organizasyonu Şampiyonlar Ligi’nin ticari hak sahibi UEFA da bu tehdide, karşı hamleyle cevap vermeye hazırlanıyor. Grup maçlarının daha rekabetçi olmasını isteyen UEFA’nın, yeni bir format düşündüğüne dair spekülasyonlar mevcut. UEFA böylece Avrupa’nın dev kulüplerinin peşinde olduğu Süper Lig projesinin rafa kaldırılmasını umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu