Türk Sporu Holiganları

Merhaba Holigan ailesi, bugün sizlere Türk Spor Holiganlarından bahsedeceğim. Tabi ki de bunların başında Türkiye’nin en büyük üç kulübü olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarının oluşturduğu gruplar gelmekte. En kalabalık kitleleri oluşturan bu gruplar dünya genelinde de adlarından çok fazla bahsettirilen grupları oluşturmakta. Gelin bu holigan gruplar hakkında biraz daha detaylara inelim.

İlk olarak Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe ile başlayalım. Bildiğiniz üzere Stadını hiç değiştirmeyen üç büyük takımlarında tek olan Fenerbahçe’dir. Meşhur atmosferleri ile Şükrü Saraçoğlu Stadı İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer almaktadır. O ihtişamlı “ Burası Kadıköy, Buradan Çıkış Yok! ” sözünün çıktığı yerdir Kadıköy. Orası takımıyla bütünleşmiş esnafı ile orada yaşayan insanları ile adeta Fenerbahçe’nin evi kalesi özelliğine sahiptir. Semtin holiganları ise takımın hakkını gerçekten vermektedir. Toplam kapasitesi 50 bin 509 olan Şükrü Saraçoğlu en son 2006-2009 yılları arasında parça parça tadilatlara sokulup bugün ki halini almıştır.

Sarı-Lacivertli kulübün en çok bilinen taraftar topluluğu ise 1998 yılında ünlü Sefa Reis lakabı ile bilinen Sefa Kalya liderliğinde kurulan Türkiye’de ve dünyada birçok temsilciliği bulunan Genç Fenerbahçeliler oluşturmaktadır. Genç Fenerbahçeliler topluluğu ise maçlarda yaptığı mükemmel tezahüratlarıyla ve adeta görsel şovmuşçasına yaptığı kareografiler ile adından oldukça söz ettirmektedir.

Yine Süper Lig ekiplerimizden Galatasaray ile devam edelim. Şunu belirtmek isterim ki Türk Futbolunun en baba iki ekibi olmaz ise Türkiye futbolunun anlamı ne olurdu bilinmez. Her ne kadar ezeli rekabet ebedi dostluk sloganları ile iki takımın taraftarlarını bütünleştirilmeye çalışılsa da bazın durumlar da çok daha farklı şeyler yaşanmakta ve geçmişte de birçok örneği bulunmaktadır.

Galatasaray ise maçlarını o meşhur Ali Sami Yen Stadında oynuyordu. Çoğu taraftar için hiçbir stad oranın yerini tutmuyor hala. Şuan 52 bin 223 kapasiteli Türk Telekom stadında maçlarını oynamaya devam eden Galatasaray ateşli taraftarları ile ligimize renk katmaktadır.

Sarı-Kırmızılı kulübün en çok bilinen taraftar topluluğu ise 2001 yılında Alpaslan Dikmen liderliğinde kurulan Ultra Aslan topluluğu gelmektedir. Yine Genç Fenerbahçeliler gibi Ultra Aslan grubunun da Türkiye’de ve dünya da bir çok temsilciliği bulunmaktadır. Ayrıca 2008 yılında Türkiye – İsviçre maçında yaptıkları o müthiş kareografi şovu ile de milli derecede yapılan ilk kareografi olma özelliğine sahip tribün grubu olma namını da taşımaktadırlar.

Geldik Süper Lig ekiplerinde ülkemizin en büyük üçüncü kulübü Beşiktaş’a. Beşiktaş’ta namı ile bilinen o eşsiz stad olan İnönü Stadında maçlarını sürdürmekteydi ancak 2016 yılında yapılan yeni stadları olan 41 bin 903 kapasiteli Vodafone Park’ta maçlarına devam etmekte.Siyah-Beyazlı ekibin ise en bilinen taraftar topluluğu Çarşı grubudur. 1982 yılında kurulan bu grup meşhur “Çarşı her şeye karşı” sloganıyla ününe ün katmıştır. Grubun en bilinen amigosu ise Alen Markaryan olan bu grup ne yazık ki 27 Mayıs 2008 tarihinde varlıklarını sonlandırdığını açıklamış ancak 21 Ağustos 2008 tarihinde ise 200 kişilik bir taraftarı ile “alem biter, çarşı bitmez” diyerek tezaruhat yapan grup varlıklarını devam ettireceğini duyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu