Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’nda Madalya Kazanan Türk Sporcular

4 yılda bir düzenlenen Olimpiyat oyunları bu sene Tokyo’da düzenlenmiştir. Tokyo’da müsabakalara katılan sporcularımız Türk spor tarihinde bir tarih yazarak ülkemize tam 13 Madalya kazandırdılar.  

 

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan olimpiyatlarda 1908 yılında Londra’da kazandığımız 12 madalyadan sonra Tokyo’da kazandığımız 13 madalya ile yeni bir rekora imza attık. Katılan bütün sporcularımızın mücadeleleri ile bizi gururlandırdığı Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları adeta zor günlerde mutlu olmamızı sağladı. Gelin hep birlikte başarıları ile gözlerimizi dolduran,Tokyo 2020’de madalya kazanan sporcularımızı tanıyalım.  

 

 

1 – Mete Gazoz  

 

22 yaşındaki Türk Olimpik okçumuz Mete Gazoz, Tokyo 2020’de Erkekler bireysel okçuluk kategorisinde rakibini 6-4 yenerek Türk okçuluk tarihindeki ilk altın madalyayı kazanmıştır.  

 

2 – Busenaz Sürmeneli 

 

Dünya şampiyonu 23 yaşındaki Türk boksör Busenaz Sürmeneli Tokyo 2020’de elde ettiği başarı ile olimpiyat şampiyonu olmuştur. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarında gösterdiği başarı ile Türk tarihinde boks branşında alınan ilk altın madalyayı almıştır.  

 

3 – Buse Naz Çakıroğlu  

 

25 yaşındaki Fenerbahçe Spor Kulübü oyuncusu Buse Naz Çakıroğlu 2019 yılında Avrupa şampiyonu olmuştur. 2020 Yaz Olimpiyatlarında ise sinek siklette gümüş madalya kazanarak ülkemizi gururlandırmıştır.  

 

4 – Eray Şamdan  

 

5 yaşında karate hayatına başlayan Eray Şamdan, Olimpiyat tarihinde ilk defa Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatlarında  yer alan karate branşında başarı elde ederek gümüş madalya kazanmıştır.  

 

5 – Yasemin Adar  

 

2017 yılında güreş branşında dünya şampiyonu olan Yasemin Adar, 2020 Yaz Olimpiyatlarında bronz madalya maçında rakibini 24 saniyede yenerek bronz madalyanın sahibi olmuştur.  

 

6 – Hakan Reçber  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü oyuncusu olan Türk Tekvando sporcusu Hakan Reçber, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatlarında 68 kiloda bronz madalya kazanarak bizleri gururlandırmıştır.  

 

7 – Hatice Kübra İlgün  

 

28 yaşındaki milli tekvandocu Hatice Kübra İlgün, 2020 Yaz Olimpiyatlarında son maçını 8-6 kazanarak bronz madalyanın sahibi olmuştur.  

 

 8 – Ferhat Arıcan  

 

1993 yılında dünyaya gelen milli jimnastikçimiz Ferhat Arıcan, Türkiye’ye paralel bardaki ilk olimpiyat madalyasını getirmiştir. Bronz madalyanın sahibi olan Ferhat Arıcan Türkiye adına Olimpiyatlarda performansını sergileyen ikinci erkek jimnastikçi olmuştur.  

 

9 – Rıza Kayaalp  

 

Güreş kariyerinde 10 kez Avrupa şampiyonu, 4 kez de Dünya şampiyonu olan Rıza Kayaalp, 2020 Yaz Olimpiyatlarında grekoromen stil 130 kiloda bronz madalya kazanmıştır.  

 

10 – Taha Akgül  

 

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları’nda güreş erkekler serbest stili 125 kiloda bronz madalya sahibi olarak ülkemize başarı getirmiştir.  

 

11 –  Merve Çoban  

 

28 yaşındaki başarılı sporcu Merve Çoban, karate branşında kadınlar kumite 61 kilo’da Türkiye’ye başarı getirerek bronz madalya elde etmiştir. 

 

12 – Ali Sofuoğlu  

 

1995 doğumlu Türk karate sporcusu Ali Sofuoğlu, 2020 Tokyo Olimpiyatlarında bronz madalya kazanarak ülkemizi gururlandırmıştır.  

 

 

Oley.com bütün sporcularımızın yanında. Siz de Oley.com’u ziyaret ederek futbol,basketbol,voleybol, hentbol ve daha birçok spor dalında iddaa heyecanını yaşayabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu