Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis Nasıl Oynanır? Kuralları nelerdir?

Tenis oldukça popüler bir spor dalıdır. Tenis oyunu iki kişi tarafından oynandığı gibi ikişer kişilik gruplar halinde de oynanabilir. Raketler ile oynanan oyunda lastik şeklinde olan topu karşı rakibin kortuna atarak puan kazanılmaya çalışılır. Kişi veya takım ele alınarak en yüksek puana ulaşan kişi oyunun galibi olur. Tenis sporunun geçmişini incelediğimiz köklü bir spor olduğunu görüyoruz. Ortaçağdan günümüze kadar popülerliğini sürdürmüştür. Günümüz şartlarında cinsiyet fark etmeden her yaş grubunun oynayabildiği olimpik sporlar arasında yer alır. Oynandığı zeminlerde farklılıklar gözükebilir. Örneğin ahşap, beton, toprak ve çim sahalarda tenis oynanabilmektedir. Hobi olarak da bu sporu yapan birçok insan vardır.

Tenis Kortu Ölçüleri

Çoğu spor dalında olduğu gibi tenis sahaları da dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Profesyonel olarak belirli ölçülere göre düzenlemeler yapılmıştır. 10,97 genişliğine sahip tenis sahaları 23,77 uzunluğuna sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Tenis kortlarının yüksekliği 1,07 metre olarak ayarlanırken iki direğin üzerinden geçecek şekilde saha ağ yardımı ile ortadan ikiye ayrılmaktadır. Bu ağ oldukça gergin bir hale getirilir. Saha ortasında bulunan bu ağ içinden topun geçmemesi gerekir. Bu yüzden olabildiğin ağ sıkı dokunmuştur. Profesyonel olarak oynanan tenis oyununda en ince detaya kadar düşünülmüştür. Sizlerde tenis alanına ilgi duyuyorsanız maç öncesi bu detaylara dikkat etmelisiniz. En doğru oyunu bu kurallara uygun oynayabilirsiniz.

Tenis Nasıl Oynanır?

Makalemizin en başında belirttiğimiz gibi tenis oyunu iki kişi ile veya iki kişiden oluşan gruplar ile oynanır. Tenis oyununa dahil olan kişilerin elinde tenis raketi bulunur. Oyun içerisinde bulunan plastik topu karşı takımın kortuna atmaya ve puan almaya çalışırlar. Karşılaşma boyunca belirlenen süre içerisinde en çok puanı toplamayı başaran oyuncu oyunun galibi olur. Tenis oldukça yetenek gerektiren zevkli bir spor dalıdır. Her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Yaş fark etmeden her yaş grubundan insanların zevkle takip ettiği bir spor dalı haline gelmiştir.

Tenis Sporunda Puanlama Nasıl Yapılır?

  • Oyuncu topu karşı takımın kortuna attığında karşı rakip topa dokunmaz ve top yerde bir defa sekerse,
  • Karşı rakip herhangi bir şekilde topa müdahale edemezse,
  • Rakibiniz hücum yapıyor ve top fileye çarparak yere düşerse,
  • Rakibin vurduğu top sizin tarafınıza geçse bile top çizgi dışındaysa,
  • Rakip takım topa vuracakken top ile temas ederse,
  • Rakip takım raket ile topa art arda iki kez müdahale ederse,
  • Rakibin raketi sizin alanınıza geçerse puan alırsınız.

Tenis oyununun belli başlı kuralları bellidir. Oldukça kolay olan bu kurallar oyuncular tarafından iyi bilinmelidir. Kurallara uygun oynarsanız çok rahatlıkla puan alabileceksiniz. Maç sonucu hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Sizlerde tenise merak duymaya başladınız ve antrenmanlara başladıysanız bu kurallara mutlaka uyunuz.

Tenis Maçı Setleri

Tenis oyunu genel olarak 3 veya 5 set oynanmaktadır. Bu müsabakalarda galibiyet alan oyuncu set sayısına göre belirlenir. 3 setlik bir müsabakada 2 seti kazanan oyuncu oyunun galibi olur. 5 setlik maçta 3 setlik galibiyet alan oyuncu oyunun galibi olur. Maç 0-0 şeklinde başlatılır oyun içerisinde alınan ilk puan 15 puan olarak puan alan oyuncuya eklenir. Devamında alınan puanlar 30 ve 40 olarak devam eder. 40 puandan sonraki puanı kazanan oyuncu oyunun galibi olur. Eğer bir oyuncu 3.sete ulaştı ve diğer oyuncu da sonrasında 3.sete ulaştıysa oyun berabere sonuçlanır.

Tenis Servis Atışları

Tenis oyununun başlangıcı oyuncu tarafından servis atışı ile yapılır. Sıra ile servis atışları belirlenir ve yer değiştirilir. Dikdörtgen sahasının kısa çizgisinin arkasından tenis oyuncusu servis atışını gerçekleştirmektedir. Oyun diğer servis atışını merkez çizginin solundan rakibin sağ tarafına atması gerekir.

Hatalı Servis Atışları

  • Tenis oyununda top fileye takılırsa,
  • Top atılması gerekenin tersine atılırsa,

Bu durumlarda ikinci servis atış kullanılacaktır. Tenis oyununda çift hata yapılırsa hatayı yapan oyuncu hatasından dolayı puan kaybedecektir.

Teniste İhraç Olayı

Tenis oyununda diğer oyunlarda olduğu gibi oyuncuların ters hareketlerinden dolayı oyuncular oyundan çıkartılabilir. Tenis spor dalında ihraç oranları oldukça düşüktür. Oyuncunun çok büyük bir haksızlık ve kuralsızlık yapması gerekir. Bu durumlarda baş hakem oyuncunun itirazlarını değerlendirerek son kararı verr.

Tenis Kavramları

Tenis spor dalında belli başlı kavramlar bulunur. Bu kavramları bilmiyorsanız inceleyelim.

Forehand

Raketin tutulduğu elin avuç içi karşıya bakmaktadır. Bu vuruş için iyi çalışılmalıdır. Kolu geriye çekmeli ve gergin tutmak gerekir. Bacaklarınızı çok hafif bükmelisiniz. Bu duruşla beraber dizlerin alt kısmından topa vuruş gerçekleştirilir.

Servis

Oyunun başlatılması adına top havaya atılarak ellerinde bulunan raket ile topu karşıya gönderirler. 2 kol boyunda topu havaya atarak eş zaman raketi geriden getirerek topu karşı kortlara gönderilmek planlanır. İyi bir servis her zaman puan kazanma konusunda sizlere yardımcı olur.

Backhand

Dizler ve eller paralel şekilde bükülerek raket iki el ile tutularak geriye çekilir. İki el ile birlikte topa sertçe vurulur. Raketin yüzü rakibe doğru dönük olmalıdır. Oldukça zor bir vuruş gibi gözükse de teknik ve etkili bir vuruştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu