Tenis Kuralları ve Türleri Nelerdir?

Tenis kuralları ve türleri nelerdir dendiğinde cevap oldukça karmaşık olabilir. Teniste kurallar oldukça geniştir. Her tenis maçının üzerine inşa edildiği temel yapıyı oluşturur. Kurallar esas olarak sahadaki tüm olası durumların ve senaryoların açıklığa kavuşturulmasını sağlar. Ne yazık ki, çoğu tenis kuralı nispeten karmaşık bir şekilde ifade edilir ve bu da anlaşılmasını zorlaştırır. Çoğu zaman, anlamını hemen bilmeyen birçok teknik terim de vardır. Burada bahsedilecek olan kurallar daha basit ve anlaşılır ifade edilmeye çalışılacaktır.

Tenis Türleri

Tenis kuralları ve türleri nelerdir kısmında yer alan “tür” ifadesinin cevabı çok çeşitli değildir. Genelde tenis bir geri dönüş oyunudur. Bu, bir maç yapmak için birden fazla oyuncunun gerekli olduğu anlamına gelir. Oyuncu sayısı için iki farklı seçenek vardır. Bu iki farklı seçenek tenisin türlerini meydana getirmektedir. Oyunun en popüler çeşidi Single (Tekli). Bu maçta bir oyuncu diğerine karşı yarışır. Single’a ek olarak, duble var. Bu durumda sahada iki kişilik takımlar halinde birbirlerine karşı oynayan dört oyuncu var. Burada erkekler çiftler, kadınlar çiftler ve karışıklar arasında bir ayrım yapılır. “Karışık çiftler” olarak da adlandırılan karışıkta, her iki çift bir erkek ve bir kadından oluşur.

Birazdan kuralları bahsedilecek tenis sporu için tekli, çiftli ya da karışık arasında kural olarak sadece küçük farklılıklar bulunmaktadır. Ana kurallar aynıdır.

Tenis Oyununun Başlangıç Kuralları

Maç başlamadan önce, ilk oyunda hangi oyuncunun servis atacağını belirlenmelidir. Çoğu durumda bu, bir bozuk para atılarak yapılır. Ama aynı zamanda raketinizi yere çevirebilir ve tutma başlığındaki logonun yukarı mı aşağı mı baktığını görebilirsiniz. Seçim galibi daha sonra iki kriter arasından seçim yapabilir. İlk servis mi atacağını yoksa geri mi döneceğini belirler. Bunun yerine, ilk servis oyununda üzerinde durduğu tenis kortunun tarafını da seçebilir. Ardından rakip oyuncu, seçilmeyen kritere göre karar verir. Kimin ilk servis atacağı belirlendikten sonra, her iki oyuncuya ısınmaları için beş dakika verilir. Bu başlangıç kuralları tenis kuralları ve türleri nelerdir sorusu her biri için ortak cevaptır.

Tenis Oyununun İlerleyişi

Temel olarak oyun bir ralli (servis atışından sonraki karşılıklı vuruşlar) ile başlar. Her ralli bir servisle başlar. İlk servis her zaman sağ taraftan gelir. Prensip olarak, çizgiler tenis sahasına da dahildir. Yani top çizgiye düşerse servis atışı geçerlidir. Top fileye veya dışarıya düşerse, ikinci bir deneme hakkı olur. Bu girişim de başarısız olursa, rakip ralliyi kazanır ve bir puan alır. Bu tür bir hataya “çift hata” denir.

Servis sırasında sarı bölgeden ayrılmamak önemlidir. Temel çizgiye basmamak için ekstra özen gösterilmelidir. Aksi takdirde ayak hatası yapılmış olur ve servis geçersiz olur. Her zaman dönüşümlü olarak sağdan ve soldan vuruş yapılır. İkinci rallide, sol tarafta görev yapmaya başlanır. Sonra, diğer servis alanına çapraz olarak sağa doğru vurulmalıdır. Üçüncü mitingde yine sağ tarafta durulmalı. Dördüncü miting soldan açılıyor vb.

Tenis Oyununda Sayma Yöntemi

Tenis kuralları ve türleri nelerdir sorusuna verilecek en karmaşık cevaplardan birisi sayma yöntemidir. Genel olarak, bir tenis maçı farklı sayma birimlerinden oluşur. Puan tenisteki en küçük sayma birimidir. İlgili rallinin galibine tahsis edilir. Doğru bir servis attıktan sonra, siz ve rakibiniz tenis topunu geçerli oyun alanına vurmakla görevlidir. Bu alan, ağ, iki yan çizgi ve taban çizgisi ile her iki tarafta sınırlandırılmıştır. Çiftlerde tenis kortu dış kenarlarla genişler. Ralli, bir kişi artık topu rakibin sahasına geri getiremeyene kadar devam eder.

Her servis oyunu, oynanan bir dizi puandan oluşur. Basitçe söylemek gerekirse, bir servis oyununu kazanmak için dört puana ihtiyaç vardır. Bu sayma yöntemiyle, servis atanın puanı her zaman önce verilir. Örneğin, servis atan sizseniz ve iki puan kazandıysanız ve rakibiniz yalnızca bir puan kazandıysa, puan 30:15. Ancak, rakibinizin iki puanı varsa ve sadece bir puanınız varsa, puan 15:30.

Bununla birlikte, bir servis oyununu kazanmak için en az iki puana sahip olmak gerektiğini unutmamak gerekir. Bu özellik iki tarafta üç puan kazandığında ve skor 40:40 olduğunda ortaya çıkar. Bu puana “ilk çıkış” denir. Bu durumda oyunu kazanmak için arka arkaya iki puana ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu