Selçuk İnan Kimdir?

1985 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesin dünyaya gelmiştir. 36 yaşında olan futbolcu 2020 yılına kadar futbol oynamıştır. Türk milli takımında futbol oynayan oldukça yetenekli bir futbolcudur. Türk taraftarları tarafından ilgi gören oyuncu başarılı bir kariyere sahiptir.

Selçuk İnan Kariyeri

Ünlü futbolcu bakkal bir babanın evladı olarak hayata gözlerini açmıştır. Küçük yaşlarda babasının yanında çıraklık yaparak ailesine katkıda bulunuyordu. Babası Selçuk İnan büyüdüğünde bir maket açarak onu başına geçirmek istiyordu. O zamanlar futbol oynamaya başlayan futbolcu Karaağaç alt yapı seçmelerine katıldı. 10 yaşında futbola ilk adımını attı. Seçildiği Karaağaç kulübünde amatör top oynamaya başladı. Her antrenmandan sonra frikik çalışan futbolcu Zidane gibi olmak istiyordu. Küçüklükten özendiği frikik gollerinde oldukça başarılı bir futbolcuydu. O zamanlar kendinizi izleyenler tarafından oldukça beğeniliyordu. Selçuk İnan “Babam benim için market açıp beni başına koymak istiyor fakat ben iş çıkışı koşarak çıkarak frikik çalışma derdindeydim. Futbola olan sevgim o zamanlardan geliyor.” İfadeleriyle büyük bir futbolcu olacağının sinyallerini vermiştir. 14 yaşına kadar amatör olarak Karaağaçta top koşturan oyuncu Mehmet Kurt adındaki antrenörün desteğiyle Çanakkale takımının seçmelerine gider. Annesi karşı çıksa da babası bu konuda desteklemiştir. Seçmelerin sonucunda Çanakkale ile sözleşme imzalamıştır.

Üç yıllık sözleşme ile Çanakkale’ye transfer olan futbolcu liseyi de bu şehirde okumuştur. Zaman zaman eski düzenine dönmek isteyen futbolcuyu antrenörleri engellemiştir. 2.5 sezon PAF takımda forma giyen oyuncu daha sonra A takıma yükselmiştir. 2002-2003 sezonlarında Türkiye kupası maçında Manisaspor karşısında forma giymiş ve maçta en çok dikkat çeken isimler arasında olmuştur. Dikkat çeken diğer bir isimde Gökhan Zan olmuştur. O zamanlar ligdeki ilk golünü Antalyaspor karşısında attı. Uzun süre tecrübe edindikten sonra Manisaspor ile 4.5 yıllık sözleşme imzalamayı seçti.

2005-2006 yıllarında Galatasaray’dan transfer teklifi aldı. Selçuk İnan Galatasaray kulübünde forma giyme şansı bulamayacağını düşünerek transfer teklifini kabul etmedi.  Manisaspor ile birçok maça çıkarak kendini geliştirme fırsatı buldu. 13 maç oynadı ve bu maçlarda 3 gole imzasını attı. Manisaspor’da uzun süre oynadı. Manisaspor’un küme düşmesi ile birlikte Trabzonspor’a transfer oldu. 3 yıllık bir sözleşme ile kariyerini devam ettirdi. Bakkal çıraklığından Türkiye’nin 4 büyük takımlarına kadar yükselmeyi başarmıştı. Kendini göstermeyi başaran Selçuk İnan kariyeri boyunca sürekli basamakları çıkmayı başardı. 2011-2012 sezonlarında Galatasaray kulübüne transfer olarak adının duyulmasını başardı. Birbirinden güze goller atmaya başladı.

Lig kariyerinin yanı sıra 2007 tarihinde Gürcistan karşısında milli forma giymeye davet edilmiştir. Yaşadığı sakatlıktan dolayı ilk milli formayı Moldova karşısında giymiştir. Profesyonel futbol hayatı boyunca 61 kez milli forma giyen futbolcu 8 gole imzasını atmıştır. 2020’nin Temmuz ayıda emekliliğini ilan etmiştir. Başarılarla dolu kariyeri arkasında bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu