Şampiyon 9. Kez Djokovic

Avustralya Açık’ta tek erkekler şampiyonu 9. kez Novak Djokovic oldu.

Melbourne kentinde tertip edilen Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nın tek erkekler finalinde, 1 numaralı seribaşı olan Sırp Novak Djokovic ile 4 numaralı seribaşı Rus Daniil Medvedev karşılaştı.

Maça iyi başlayan Djokovic, rakibinin üst üste üç kolay kusur yaptığı ikinci oyunda servis kırarak 8 dakikada gidişatı 3-0’a getirdi. Beşinci oyunda bu kere Sırp tenisçinin arkası arda yaptığı üç kolay kusuru iyi değerlendiren ve servis kıran Medvedev, puan vermeden servis oyununu da alarak skoru 3-3’e taşıdı.

Balanslı giden beş oyunun ardından Medvedev’in servis oyununda 40-0 öne geçen Djokovic, rakibine geri dönme kısmeti vermedi ve ilk seti 7-5 hanesine yazdırdı.

İki tenisçinin birbirinin servisini kırmasıyla başlayan ikinci sette, üst üste üç reyin alan Djokovic 4-1 öne geçti. Zorlandığı yedinci oyunda servisine tutunmayı muvaffak olan ve avantajını gözeten Sırp raket, sonraki oyunda bir kere daha servis kırarak 35 dakika süren seti 6-2 kazanmasını öğrendi.

Üçüncü sete iki çift yanılgıyla başlayan ve 40-15 geriye düşen Djokovic, servis kırma puanlarını geri çevirerek ilk oyunu aldı. Motivasyonunu gözetmekte zorlanan Medvedev’in çift kusurlarını iyi değerlendiren ve servisini kıran Sırp tenisçi, kendi servisine de tutunarak gidişatı 3-0’a getirdi.

Oyunun hakimiyetini tamamen eline alan ve maç boyunca tutan Djokovic, 8. oyunda bir kere daha servis kırarak seti 6-2, maçı da 3-0 kazandı.

Djokovic, en fazla şampiyonluk yaşayan tenisçi unvanını elinde bulundurduğu Avustralya Sarih’ta 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019 ve 2020’nin ardından 9. başarısına uzandı. Sırp raket, bu başarıyla kariyerinin 18. grand slam, 82. Profesyonel Tenisçiler Birliği ATP turnuvası şampiyonluğunu elde etti.

Tek erkeklerde Roger Federer ve Rafael Nadal’ın 20’şer grand slam şampiyonluğu bulunuyor.

Djokovic ayrıca 2,75 milyon Avustralya doları takribî 15 milyon lira para mükâfatının da sahibi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu