Michael Jordan Kimdir?

Doğum Tarihi 17 Şubat 1963
Çocukları Jasmine Jordan

Jeffrey Michael Jordan

Ysabel Jordan

Marcus Jordan

Victoria Jordan

Eşi Yvette Prieto
Boy 1,98 m

 

1963 yılında dünyaya gelmiş Amerikalı basketbolcudur. Efsaneler arasında yer alan basketbolcu başarılarıyla göz doldurmaktadır. Sayısız rekorları ve başarıları birçok basketbolcuya örnek olmuştur. Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en profesyonel basketbolcu olarak hayatımıza girmiştir. New York’ta Brookly’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda basketbol ile tanışmış ve beyzbol, basketbol ve futbol alanlarında kendini göstermiştir. Beyzbol sevgisi babasının ilgisinden dolayı gelmekteydi. 7 yaşında beyzbol takımına katılarak farklı başarılar göstermeyi başarmıştır. Babasının izinden gitmeyi bırakarak abisine özenen Michael Jordan basketbol ile ilgilenmeye başladı. Kariyerinin ilk adımlarını bu zamanlarda atmaya başlamıştı. Fiziksel özellikleri de bu spor dalında başarılı olacağını gösteriyordu.

Lise yıllarında okulun basketbol takımına ilgi göstererek takıma katılmaya çalıştı. Takım antrenörü zayıf ve boyu kısa olduğundan kabul etmedi. Buna rağmen yıldız oyuncu pes etmeyerek sürekli çalıştı ve boyunu uzatmak için egzersizler yaptı. Bir sene geçtikten sonra hazırlıklı bir şekilde tekrar seçmelere katılan Jordan bu sefer hak ettiği yeri almayı başardı. Lise boyunca büyük başarılar göstererek kendini kanıtlamayı başardı. Lisesini büyük başarılara götürdü ve takıma seçilmeye hak kazandı. The McDonald’s All- American Team adlı takıma seçilmişti.

Lise bittiğinde kendi için büyük fırsat olan basketbol kampı “Fice-Star Basketbol Camp” etkinliğine katıldı. Çok çalışarak azim göstererek orada kendini kanıtladı. Kariyerinin basamaklarını çıkmaya başladı. Jordan çok çalışkan ve başarılı bir oyuncuydu. Yıldız bir oyuncu olmak hiçte kolay olmadı. Oyun kuruculukla kendini göstermeye başladı. North Carolina ile basketbol bursu alarak kariyerine büyük katkı sağladı. Bu yaşlarda gösterdiği başarıların ardı arkası kesilmiyordu. Birincilik ödülleri almaya başlayan oyuncu profesyonel bir oyuncu olma yönünde adımlarını atıyordu. Lise takımına seçilmesi ile kariyerinin ilk basamaklarını atmıştı. 1986 yılında eğitimlerini bitirerek NBA seçmeleri için azim göstermeye başladı. İstediği her şeyi çalışarak elde ediyordu.

Çalışmalarının sonucunda 1984 yılında Chicago Bulls tarafından seçilmeyi başarmıştı. Bu zamanlar çaylak olarak katıldığı NBA maçlarında bile kendini belli ediyordu. 28 sayı ortalaması ile başladı. Onun için büyük bir başarıydı. Bir süre oynadıktan sonra Jordan ayağını kırarak sakatlandı. İyileştikten sonra daha çok çalışarak Bostan Celtics’te forma giymeye başladı. Oyuncular tarafından da oldukça ilgi gören yıldız en iyi basketbolcu unvanını aldı. Basketbolcular tarafından bile oldukça övgü alan bir oyuncuydu. Yılın en iyi defans oyuncusu bile seçilmişti. 1993 yılında basketbol ile ilişkisini kesen Jordan bunun arkasına farklı nedenler ekledi. Basketbolun artık kendisini mutlu etmediğini söyledi. Babasını kaybetmesinin de büyük bir etken olduğunu açıkladı.  1995 de Bull ile kariyerine geri döndü. 13 Ocak 1999 yılında tekrar kariyerini sonlandırdı. Washington Wizards ortağı ve başkanı olarak kariyerini devam ettirdi. Kariyerinin her alanında birçok başarıya imza atmış ev oldukça ilgi çeken bir yıldız olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu