Mesut Özil Kimdir?

Doğum Tarihi 15 Ekim 1988
Boy 1,80 m
Eşi Amine Gülşe
Maaş 18,2 Milyon GBP
Çocukları Eda Özil

 

Mesut Özil oldukça yetenekli bir futbolcu olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk asıllı olsa da Alman vatandaşı olarak bilinmektedir. Alman milli takımında forma giymektedir. Almanya doğumlu olan futbol Türk asıllıdır. 2010 senesinde FIFA dünya kupasında 3. olan futbol kulübünde Altın top ödülüne layık görülmüştür. Oldukça başarılarla dolu bir kariyeri bulunmaktadır.

1988 senesinde Ekim ayının 15’inde Almanya ülkesinde dünyaya gelmiştir. Devrek, Zonguldak asıllı olsa da Alman vatandaşlığını seçmiştir. Küçük yaşlarda Almanya’da futbolla tanışmıştır. Baba adı Mustafa ve anne adı Gülizar’dır. 1970 yılında ailesi ile Almanya topraklarına göç etmiştir. Ailesi ile birlikte o zamanlarda yaşamını sürdürmüştür. Tarihin o vakitlerinde Galatasaray’da başkan olarak görev yapan Özhan Canaydın’a danışılmış kulübe yazdırılmak istenmiştir. Fiziki yetersizlikten dolayı kabul görmese de Beşiktaş’a götürülmüştür. Beşiktaş tarafından da kabul edilmemiştir. Türkiye’de değer görmemesinin ardından Almanya’da Schalke 04 kulübü tarafından kontrat imzalamıştır. Bunun ardından Türkiye milli takımından gelen teklifleri reddetmiş ve Alman mili futbol takımını tercih ettiğini belirtmiştir. Bu konu ülkemizde birçok tartışmaya yol açmıştır. Tamamen futbolcunun kendi tercihidir.

1995 yılından itibaren 3 sene Westfalia 04 ve 1998 tarihinde 2 sene Shalke-Nord 2000 yılındaysa 5 sene Ros- Weiss Essen kulüplerinde boy göstermiştir. 2005 yılından itibaren Shalke 04 kulübünde gençler takımında forma giymiştir. Aynı ligde bulunan Hamit ve Halit kardeşler o zamanların en büyük destekçisi olmuştur. Kendini kanıtlamayı başaran ünlü futbolcu 2006 yılında Schalke 04 A takımında forma giymeye hak kazanmıştır. Kendi için gurur verici bir olay olmuştur. O tarihte 30 maçta forma giymeyi başarmıştır.

Kariyerinin devamında Werder Bremen forması giymiştir. 2011 yılına kadar bu kulüpte forma giyerek yeteneklerini sergilemiştir. Orta saha oyuncusu olarak 11 numaralı forma ile görev almıştır. Oyun kuruculuğuyla tanınmış ve kendini burada oldukça geliştirmeyi başarmıştır. Geleceğin yıldızları arasında olacağının sinyallerini vermeye başlamıştı. 2006-2007 sezonuyla beraber Almanya mill takımında U-19 olarak görev almış ve çok zaman geçmeden 2009 yılında A takımda forma giymeyi başarmış bir futbolcudur. Kariyerindeki başarılarının ardı arkası kesilmemiştir. Ulusları arası alanda 2010 yılında Norveç ile oynanan maçta kendini kanıtlamış ve altın ayakkabı ödülünü almayı başarmıştır. Bu başarı ile birlikte Real Madrid kulübüne transferi sağlanarak kariyerinin zirvesini yaşamıştır. Real Madrid forması giyen Türk asıllı futbolcu 10 numarayı almayı başarmıştır. Türkiye cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından ırkçı saldırılara maruz kalan futbolcu bu sebeple Alman futbol takımını bırakmıştır. Ünlü futbolcu 2019 tarihinde Amine Gülşe ile evlenmiştir. Son olarak futbolcu 6 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türk futbol takımı olan Fenerbahçe ile 3.5 yıllık bir sözleşme imzalamıştır. Başarılarla dolu kariyerini Fenerbahçe kulübünde devam ettirmektedir. Taraftarlar tarafından oldukça ilgi gören bir futbolcudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu