Maradona Kimdir?

Doğum Yılı 30 Ekim 1960
Ölüm Yılı 25 Kasım 2020
Boyu 1,65m
Mevkii Santrafor

İkinci forvet

Orta saha

Ölüm Yeri Arjantin

 

Maradona futbolun efsanesi 30 Ekim 1960 senesinde gözlerini hayata açmıştır. Boca Juniors kulübü le kariyerinin ilk adımlarını atmaya başlamıştır. 1981 yılına kadar futbol kariyerini Boca Juniors takımında ilerletti. Kendi yeteneklerini oldukça kanıtlayan Maradona kendini daha da ön plana çıkartmak adına Barcelona kulübüne transfer oldu. Daha o zamanlardan dünya çapında yıldız olacak bir futbolcu olacağının sinyallerini veriyordu. Barcelona kulübüne transfer olduktan sonra Nou Camp’ta yapacağı ilk karşılaşmaya 1982 yılında dünya kupasının açılışında çıkmıştı. Barcelona taraftarlarının beklentisi oldukça yüksekti. Maradona bu karşılaşmada taraftarların beklentilerini karşılayamamış oldukça kötü bir performans göstermişti. Sürekli sakatlıklar geçiriyor ve hastalanıyordu. İstenen performansı bir türlü yakalayamamıştı.

Barcelona kulübünde yüzü gülmeyen Maradona daha sonrasında Napoli kulübüne transfer oldu. Napoli ile yüzü gülmeye başlamış ve başarılarının ardı arkası kesilmemeye başlamıştı. Transfer olmasıyla beraber 2 şampiyonluk elde etti. Dünya kupasında kendisini göstermeye başlamış ve dünya yıldızı olmaya başlamıştı. Bu yıllarda Arjantin dünya kupasını aldı fakat çeyrek finalde Maradona eli ile İngiltere’ye gol attı. Uzun yıllar boyunca bu gol tartışıldı. Günümüzde halen bu gol tartışılmaya devam etmektedir. Sürekli yükselişleri ile gündeme gelen Maradona bir takım sorunlar yaşamaya başladı.

1991 yılında İtalya liginde çıktığı karşılaşma sonrasında doping testine girdi ve kokain kullandığı ortaya çıkmıştı. Maradona için oldukça sıkıntılı bir süreç başlamıştı. Polisler tarafından göz altına alındı. Göz altından çıktığı sıralar kapısında bekleyen kameramanlara saldırmasıyla da gündeme geldi. Kokain ile sürekli gündeme gelmeye başlamıştı. Futbolu bırakması beklenen Maradona bırakmayıp futbola tekrar sarıldı. Tekrar İspanya ligine fakat bu sefer Sevilla kulübüne geldi. Bu sıralarda tekrar uyuşturucu maddeler ile gündeme gelen yıldız futbolcu ağır cezalar aldı. 15 ay kadar cezaya çarptırıldı. Bu sıralar kariyeri oldukça zedelendi. Bu sürede kariyerini bitirmek istemeyen futbolcu Deportivo Mandiyu ve Racing Clup takımlarında teknik direktör olarak görev yaptı. 15 ay ceza süresini tamamladıktan sonra tekrar Boca Juniors takımında forma giymeye başladı. Kariyerini devam ettirmeye çalışan futbolcu uyuşturucu bağımlılığından kurtulamadı. Bu sebepten dolayı futbol kariyerine son vermek zorunda kaldı.

Kariyerine genel anlamda baktığında günümüzde birçok futbolcunun özendiği yıldızlar arasındadır. 2000 yıllarında FIFA tarafından yüzyılın en iyi futbolcuları arasında seçildi. Pele’de oldukça önemli bir isim olarak o zamanlar tarihe geçti. Maradona kendisinin dünyanın en iyi futbolcusu olduğunu söylüyordu. Kötü alışkanlıkları bulunsa da kesinlikle mesleğine ihanet etmediğini saygısızlık yapmadığını dile getiriyordu. 25 Kasım 2020 tarihinde hayatımızdan ayrıldı. Futboldaki başarısıyla ve karakteriyle sürekli anılmaktadır. Ölümünün ardından bile birçok futbolcunun özendiği bir kişiliktir. Oynadığı top ile ve sürdürdüğü yaşam ile halen birçok gencin özendiği bir yapıya sahiptir. Zengin kariyeri ile futbolculara örnek olmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu