Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol Nasıl Oynanır, Kuralları Nedir?

Hentbol diğer spor dalları kadar popülerlik kazanmasa da oldukça ilgi çeken bir spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Takımda 7 oyuncu bulunur ve 7 oyuncudan 1’i kalede bulunur. Bu spor dalında oyuncu değişikliği hakkı sınırsız olarak belirlenmiştir. İlk çıktığı yıllara bakıldığında 11 kişilik takımlar ile oynanan oyun büyük stadyumlarda oynanıyordu. Açık stadyumlar oldukça yaygındı. Günümüzdeyse kapalı salonlarda daha fazla yaygınlık göstermektedir.

Hentbola genel olarak baktığımızda Avrupa bölgesinde daha fazla ilgi görmektedir. İspanya, Almanya, İsveç, Danimarka bu sporun en profesyonel oynandığı ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın en bilinen liglerine sahiptirler. Modern hentbola baktığımız Avrupa dışında dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu elde etmiş tek bir takım vardır. Bu takım Kore’dir. Dünya geneline baktığımızda en çok ilgi gören spor dalı Futbol olarak karşımıza gelmektedir. Avrupa ülkelerinden futboldan sonra en çok ilgi gösterdikleri spor dalı hentbol olmuştur.

Hentbol Stratejisinde Kaleci, sol ve sağ oyun kurucu, orta oyuncu kurucu, sağ ve sol kanat oyuncusu ve pivot bulunmaktadır. Dağılımlar iyiyse ve oyuncular yeteneklerini istediği gibi sergileyebiliyorsa o takım başarılı olacaktır. Hentbol güç gerektiren ve yetenek gerektiren bir spor dalıdır. Ülkemizde Avrupa’da olduğu kadar yaygınlaşmasa da hentbol sevdalıları bulunmaktadır. Global anlamda bilinen ve tutunmaya çalışan bir spor dalıdır. Sadece ülkemizde istenilen ilgiyi görememiştir.

Hentbol Saha Ölçüleri

Genel standartlar incelendiğinde hentbol sahasının uzun kenarının 40 metre kısa kenarının ise 20 metre olduğunu görmekteyiz. Dikdörtgen olarak karşımıza gelen hentbol sahasının kenar çizgileri uzun kenarlar olarak belirlenmiştir. Kısa kenarlar ise kale çizgisi olarak bilinir. Bu çizgiler içerisinde oyun oynanır.

Kale çizgilerinin olduğu kısımdan orta çizgi ve kaleler bulunmaktadır. Hentbol takımlarını olumsuz etkileyecek durumlara yol açabilecek saha ölçüsü değişiklikleri veya zemin değişiklikleri kesinlikle yapılmaz. Tamamen standart ölçüler bulunmaktadır. Hentbol oyununda emniyet alanı bulunur. Bu alan Kenar çizgilerinin dışına en az 1 metre olmak üzere kale çizgisinin dışına 2 metre uzaklıkta olmalıdır.

Oyun içerisine yerleştirilen kaleler kale çizgilerinin tam ortasına yerleştirilmiştir. Hentbol kale boyutları 2 metre yükseklik ve 3 metre genişlik olarak belirlenmiştir. Bu kaleler yere sağlamca monta edilmiştir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli önlemler alınmıştır. Kale direğinin tüm yanları aynı renk ile boyanır. Kale içerisinde topun etrafa kaçmadan geri dönmesi için yapılmış ağlar bulunmaktadır.

Hentbol serbest atış çizgisi 9 metre uzunluğunda olmakla beraber kale sahasının çizgilerine 3 metre uzaklıktadır. Kale çizgisine paralel olan bu çizgiler kesik bir halde uzanmaktadır. Oyun içerisinde bulunan 7 metre çizgisi incelendiğinde 1 metre uzunluğuna denk geldiği görülür. Kenar çizgilerinin arasında yer almaktadır. Bununla beraber tam orta yerde yer alır ve kale çizgisinin arka tarafından incelendiğinde 7 metre uzaklıkta olduğu görülür. Kale çizgisi ile paralel bir şekilde kendini gösterir. Hentbol kaleci sınır çizgisi 15 cm uzunluğundadır. Kenar çizgileri ele alındığında tam orta kısmında bulunur.

Kenar çizgilerinin tam orta kısımdan birleştiği noktaya orta çizgi denir. Bu çizgi hentbol sahasını ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin yan taraflarına bakıldığında 15 cm uzunluğundan bulunan ve orta çizgiden 4.5 metre kadar uzaklıkta olan değişme çizgileri oyuncuların giriş çıkış yaptığı kısımlardır. Oyuncular bu kısımda giriş ve çıkışları gerçekleştirir. Oyun içerisindeki çizilen çizgi kalınlıkları 5 cm olmakla beraber belirgin olmak zorundadır. Sadece kaleci çizgisi içerisindeki çizgiler kale direğinin genişliği ile aynı olarak 8cm olarak çizilmektedir.

Hentbol Oyuncuları

Hentbol oyununda sahada toplamda 7oyuncu bulunur. Bunlardan bir tanesi kalecidir. Takım oyuncularının toplam sayısıysa 12 kişidir. Hentbol oyununda oyuncu değiştirme konusunda herhangi bir sınır yoktur. Saha içerisinde oyuncuların dağılımları istedikleri gibi olmaktadır. Sadece kale sahası içinde sadece kalecinin bulunması gerekir. Bunun dışında takımlar istedikleri stratejiye göre oyunlarını oynar.

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol topu 32 parçalı olarak karşınıza çıkar ve diğer spor dallarından farklı olarak boyut ve ağırlığı farklıdır. Hentbolda futbolcular topu eliyle sürebilir. Top oyuncunun elindeyken 3 adım atma hakkında sahiptir. Eğer 3 adım attıysa ve topu bir yere çarptırarak tekrar aldıysa 3 adım hakkı daha kazanır. Bu adımların ardından pas veya şut şansı vardır. Bir kez topu yere vurma şansı bulunur. Oyuncular oyun içerisinde topa vücudunun herhangi bir yeriyle dokunabilir. Top kale sahası içerisindeyse oyuncular müdahale edemez. Top herhangi bir şekilde kale sahası içinde kaldıysa topa müdahale edecek tek kişi kalecidir.

Hentbol Oyununda Hakemler

Hentbol müsabakalarında toplamda 2 adet hakem bulunur. Oyun içerisinde bulunan hakemlerin bir tanesi kale sahasının gerisinde bulunurken diğer hakem orta sahaya yakın diğer hakemin çaprazında yer alır. Hakemler kendi aralarında yaptığı anlaşmalara göre serbest atış sonrası ve gol sonrası yerlerini belli aralıklar ile değiştirirler. Oyun içerisinde hakem oyuncuya 3 kez ceza verir. 2 dakika olmak üzere oyuncu oyun dışı kalır. Bu kuralı aşan oyuncular ihraç edilir ve oyuncunun yerine oyuna kimse alınmaz. Takım oyunu eksik oyuncu sayısı ile devam ettirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu