Futbol Nasıl Oynanır

Futbol Nasıl Oynanır, Kuralları Nedir?

Futbol hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Futbol 11 kişilik takımlardan oluşan iki takım ile karşılıklı oynanır. Futbolun kendine has kuralları bulunur. Oyunun amacını düşünecek olursak 11 kişi ile bir futbol topunu karşı kalenin ağları ile buluşturmaktır. Futbolda el ve kol kullanmak yasaktır. Kafa, ayak ve vücudun el kol hariç herhangi bir yeriyle topu kontrol edebilirsiniz. Oyun içerisinde el ve kol kullanabilecek tek oyuncu kalecidir. Her iki takımında kendini ait forması bulunmaktadır. Takımda bulunan futbolculara ait forma numaraları bulunmaktadır. Oyun içerisinde kaleciler farklı renklerde forma ile göz önünde bulunabilir. Futbol oyunu için hazırlanmış kramponlar ile futbolcular yeteneklerini daha iyi sergilemektedir. Futbol terimleri hakkında bilgi sahibi değilseniz gelin beraber bazı konuları inceleyelim.

Penaltı Nedir?

Futbolda ceza sahası olarak adlandırılan kale çizgisine bitişik olan ve 40,32 x 16,50 metre olarak belirlenmiş alan içerisinde kaleciler topu el ile kontrol edebilmektedir. Ayrıca bu alan içerisinde 9 kusurlu hareket yapıldığında takım cezalandırılır. Bu cezaya penaltı denilir. Penaltı nedir? Penaltı kale çizgisine 11 metre uzaklıkta bulunan noktadan futbolcunun kaleciye şut çekmesi durumudur. Top penaltı kullanan futbolcunun ayağından çıktığı andan itibaren kaleci hareket edebilir. Aksi takdirde herhangi bir hareket şansı bulunmamaktadır. Kalecilerde penaltı kullanabilir.

Ofsayt Nedir?

Top hangi takımdaysa hareket halinde olunan kale yönünde takımın oyunculardan bir tanesine top atıldığı anda karşı takım kalecisi ile top atılan oyuncu arasında bir rakip futbolcu yok ise bu durumda ofsayt düdüğü çalınır. Karşı takımın oyun sahası içerisinde gerçekleşen bu olaya ofsayt adı verilir. Futbolda tartışmalı pozisyonların bir çoğu ofsayt pozisyonlarıdır.

Serbest Vuruş Nedir?

Oyun içerisinde futbol kurallarına aykırı davranışlar serbest vuruş ile cezalandırılmaktadır. Karşı takım oyuncusuna sert bir müdahale yapıldığı takdirde bu durum serbest vuruş ile cezalandırılır. Serbest vuruş pozisyonunda rakip takımlar ile serbest vuruş kullanacak oyuncu arasında 9,15 metre mesafe ayarlanması gerekir. Futbol müsabakasında sert müdahaleler kırmızı kart veya sarı kart ile cezalandırılmaktadır. Kırmızı kart gören oyundu direk olarak oyundan çıkartılır. Sarı kart gören oyuncu uyarı alır. Aynı karşılaşma içerisinde bir oyuncuya iki sarı kart gösterilirse futbolcu oyundan çıkartılır.

Serbest Vuruşa Neden Olacak Hareketler

Rakibe bilinçli bir şekilde tekme atma veya tekme atmaya çalışma,

Rakip ile yan yana giderken rakibe çelme takma,

Hava topunda veya herhangi bir nedenle rakibin üstüne çıkma,

Rakibe herhangi bir şekilde vurma,

Rakibi tutma veya formasından çekme,

Topa el ile müdahalede bulunma,

Rakibin ayağına ayakla müdahale,

Rakibe tükürme veya sert tepki gösterme serbest vuruş nedenleri arasında yer alır.

Aut Nedir?

Rakip takıma hücum halindeyken takımdan herhangi birinin ayağından top dışarıya çıkarsa aut kararı verilir. Aut durumunda top kale çizgisi içinden tekrardan oyuna sokulur.

Korner Nedir?

Atak yapan takım karşı takım kalesine geldiğinde top aut çizgisinden dışarıya karşı takımdan birine çarparak çıkarsa korner kararı verilir. Rakip takımın köşe çizgisinde futbolcu topu orta yaparak veya pas vererek oyuna sokar. Köşe vuruşu olarak da bilinmektedir.

Futbol Maçı Kaç Dakikadır?

Futbol karşılaşması 45 dakika olmak üzere iki devre olarak oynanmaktadır. Toplamda 90 dakika süren maçta 15 dakikalık devre arası bulunur. Oyun içerisinde farklı sebep ile yaşanan duraksamalar devrenin son dakikalarında ek olarak oynanır. Bu duraksama dakikalarını orta hakem belirler. Işıklı tabela ile 4.hakem tarafından herkese gösterilir.

Futbol Uzatma Dakikaları Nedir?

Özel maçlarda veya kupa maçlarında bir eleme yapılacaksa ve maçta beraberlik söz konusuyla 90 dakika sonucunda maç sonuçlanmazsa 15 dakikadan 2 ek devre oynatılır. Eğer oynanan 2 ek 15 dakikalık devredende bir sonuç çıkmazsa maç penaltılara gider. Penaltılar sonucunda kazanan takım belirlenir. Böylece tur atlayan takım belirlenir.

Futbol Sahası Ölçüleri

Öncelikle futbol sahasının dikdörtgen bir şekilde olduğunu belirtelim. Uzunluk olarak 90-120 metre ve genişlik olarak 45-90 metre olarak karşımıza çıkmaktadır. Uluslararası maçlarda bu oranlar değişiklik gösterir. Örneğin 100-110 metre uzunluk ve 64-75 metre genişlik bulunur. Uzun olarak belirlenmiş kenarların tamamı taç çizgisi olarak adlandırılır. Kısa olarak belirlenmiş çizgi ise kale çizgisidir. Taç çizgisini ortadan bölen bir çizgi bulunur bu çizgi orta saha çizgisi olarak adlandırılır. Orta çizgi içerisinde bulunan 9,15 metre yarı çağlı orta saha çemberinden futbol maçı başlatılır. Kaleler kale çizgisine ortalı olarak yerleştirilmiştir. Yerleştirilen kalelerdeki direk araları 7,32 metre olarak belirlenmiştir. Kale üst direğinin yerden yüksekliğiyse 2,44 metre olarak hesaplanmıştır. Futbol topu ağırlığı 410-450 gram olurken çevresi 68-70 cm olarak belirlenmiştir. Doğru bir futbol oynamak için bu kurallara dikkat edilmelidir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Futbol müsabakalarında galibiyet alınırsa takım 3 puan kazanır. Beraberlik durumunda 1 puan kazanır. Eğer maçı kaybettiyse 0 puan ile maçtan ayrılır. Lig içerisinde oynadığı maçlarda en yüksek puanı alan takım lig şampiyonu olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu