Fernando Muslera Kimdir?

Doğum Tarihi 16 Haziran 1986
Boy 1,9 m
Kilo 84 kg
Eşi Patricia Callero
Maaş 4,206 milyon EURO

 

Fernando Muslera Kimdir?

16 Haziran 1986 yılında Arjantin’de dünyaya gelmiştir. Tam adı Nestor Fernando Muslera Micol olarak biliniyor. Uruguaylı olan kaleci Uruguay milli takımında forma giymektedir. Oldukça yetenekli bir kaleci olan sporcu karakteriyle de her zaman ön plana çıkmaktadır. 2004 senesine kadar Uruguay ülkesinde Montevideo Wanderers kulübünün alt yapısında forma giydi ve kendini geliştirdi. O zamanlardan dünyaca başarılı olacak bir kaleci olacağı belliydi. 2004 yılından itibaren A takımda forma giymeye başladı. 2006 senesinde kariyerinde yükselmiş ve Nacional takımına kiralanmıştır. 2007 yılında Avrupa kulüpleri tarafından fark edilmiş ve İtalya liginden Lazio ile kontrat imzalamıştır. Yıldız kaleci için hayatının dönüm noktası olmuştur.

IFFHS tarafından takip edilen Fernando Muslera dünya çapında en iyi 7. kaleci olarak adını yazdırmıştır. Oldukça başarılı olan kaleci bu başarısını göstermektedir. Dünya devlerini karşısında yaptığı muazzam kurtarışlar her şeyi göz önüne sermektedir. 2011-2012 sezonlarında Galatasaray ile anlaşma yaparak Galatasaray kulübünün gözdesi haline gelmiştir. Taraftarların en çok değer verdiği futbolcudur. Üstelik sadece Galatasaray taraftarının değil tüm Türkiye taraftarının saygı gösterdiği bir kalecidir. Çalışması ve maç içerisindeki performansları her şeyi ortaya koyuyor. Fernando Muslera dünyanın en iyi kalecileri arasında yer almaktadır. Gönüllerde de en iyi kaleci olarak yer alıyor. Yeteneklerinin yanı sıra karakteri de futbolcunun sevilmesinin büyük etkenleri arasındadır. Tüm takım futbolcuları tarafından sevilmesini sağlamıştır.

Süper Lig üzerinde yaptığı kurtarışlar ile adını duyurmayı başarmıştır. Olympiakos ile yapılan hazırlık maçında 1. dakika da gol yiyen Muslera kötü başlasa da toparlamasını bilmiştir. Zaman zaman takımını tek başına kurtarmıştır. Galatasaray kulübünün en büyük yatırımı desek yeridir. Penaltı kurtarışlarıyla da oldukça ün kazanmıştır. Mersin İdman Yurdu karşısında ilk penaltısını kurtarmıştır.  Bir sezon boyunca 19 maç gol yemeyerek usta kaleciler Claudio Taffarel ve Faryd Mondragon rekorlarını kırmayı başarmıştır. Bir kaleci için oldukça önemli bir rekordur. Tüm Avrupa tarafından da sevilen kaleci için ardı ardına teklifler gelse de Galatasaray kulübünü bırakmamaktadır.

Galatasaray taraftarları tarafından saygı ve sevgi görmesi yıldız kaleciyi ülkemizde tutmaktadır. Bunun yanı sıra tüm Türkiye’de el üzerinde tutulması da bunun sebepleri arasındadır. Profesyonel futbol kariyeri başarılar ile doludur. Son sezonda sakatlık yaşayan Muslera uzun süreler forma giyememişti. İyileşmesinin ardından hızlıca antrenman eksiklerini tamamlamayı başarmıştır. Kısa sürede ilk 11’ girmeyi başarmış ve müthiş kurtarışlarıyla kendini göstermeyi tekrardan başarmıştır. Bu kadar kısa süre sahalara dönmesinin arkasında aralıksız yaptığı antrenmanlar bulunmaktadır. Taffarel ile yaptığı antrenmanların da büyük etkisi vardır. 2 usta kaleci beraber çalışmaktadır. Yıldız kalecinin bir golü bulunmaktadır bu golde Manisa spor kulübüne penaltıdan atılmış bir goldür. 2012 yılında penaltı kullanarak gole imza atmıştır. Yıldız futbolcunun başarıları saymakla bitmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu