Fatih Terim Kimdir?

Doğum Tarihi 4 Eylül 1953
Boyu 1,72m
Eşi Fulya Terim
Çocukları Buse Terim

Merve Terim Çetin

Kardeşleri Taner Terim

 

Fatih Terim Kimdir?

4 Eylül 1953 yılında dünyaya gelmiştir. Adana, Ceyhan ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Kıbrıs türkü olarak bilinmektedir. Baba adı Talat olarak bilinmektedir. Kariyerinin başlangıcını Adana Demirspor’da kaleci olarak yapmıştır. Futbol ile tanışması ile kariyerinin temellerini atmıştır. 1974 yıllarında isminin anıldı Galatasaray kulübüne transfer olmuştur. 1975 yılı Nisan ayının 25’inde İsviçre karşısında ilk formasını giydi. 51 kez forma giyme şansı bulduğu milli forma ile 11 yıl boyunca milli takımda oynadı. En fazla milli takımda oynayan futbolcu olarak tarihe geçti. Galatasaray kulübünde hiçbir şampiyonluğu yoktur. O zamanlardan adını duyurmaya başlayarak kendini sürekli geliştirmeyi hedeflemiştir. Futbolculukla kalmamış ve daha ileri pozisyonlarda görev almak istemiştir.

1985 senesinde antrenörlük kurslarına gitmeye başladı. Fatih Terim 1987 senesinde MKE Ankaragücü kulübünün teknik direktörü olarak görev aldı. 2 sene boyunca MKE Ankaragücü kulübünde görev yaparak kendini göstermeyi başardı. Kulübünü 6. sıraya yükseltmişti. 1989-1990 sezonlarında Göztepe kulübünü çalıştırmaya başladı. Oldukça tecrübeli bir teknik direktör olmaya başlamıştı. 1990 senesinde kendi için gurur verici olan milli takım teknik direktörü yardımcısı oldu. O zamanlar milli takımı Sepp Piontek yönetiyordu. 1993 yılındaysa milli takımın başına geçmeyi başarmıştı. Başarıları kısa sürede gelişiyor ve adını dünyaya duyurmayı başarıyordu. Üstelik tüm Türkiye tarafından gurur duyuluyor ve seviliyordu. 1996 yılında milli takımı Avrupa şampiyonasına taşımayı başardı. Adını tamamen duyurmayı başarmıştı.

1996 yılında milli takımda başarı gösteremeyince Galatasaray spor kulübünü çalıştırmaya başladı. Kulübü 4 kez üst üste şampiyon yaparak başarısını ve yeteneğini tüm Türkiye’ye gösterdi. 2000 yılındaysa Galatasaray ile UEFA kupasını ilk kez Türkiye’ye kazandırmayı başarmıştı. Fatih Terim sayesinde sarı kırmızılıların başarılarının sonu gelmiyordu. Galatasaray taraftarları tarafından bu dönemde  “İmparator” unvanı ile anılmaya başlanmıştı. Kendisi de ülkemizde başarılarıyla gururlanmayı hak ediyordu. Galatasaray’dan sonra İtalya’da görev alan Fatih Terim Fiorantina kulübünü çalıştırmaya başlamıştı. İtalya’da kariyerini devam ettiren İmparator Milan ile anlaştı.

Türkiye milli takımının başına geri dönen Fatih Terim milli takımda büyük başarılara imza atmayı başardı. EURO 2008 finallerinde Türkiye’nin boy göstermesini sağladı.  Bu dönemde yarı finalde Almanya tarafından elenmiştik. 2010 yılında aynı başarılara imza atamayınca tekrar istifa etmişti. Ardından tekrar Galatasaray’ı çalıştırmaya başladı. Sarı kırmızılılara en çok şampiyonluk yaşatan teknik direktör olmayı başardı. 2013 yılında Türkiye milli takımına dönse de 2017 yılında tekrar Galatasaray’ı çalıştırmaya başladı. Günümüzde halen Galatasaray’da görev almaktadır. Oldukça başarılı bir kariyer basamakları çıkan Fatih Terim başarılarına devam etmektedir. Sürekli kendinden bahsettiren teknik direktör taraftarlarca oldukça sevilmektedir. Sadece sarı kırmızılılar tarafından değil tüm futbol taraftarları tarafından saygı duyulan bir efsanedir. İmparator olarak anılması bu saygınlığının göstergesidir. Kariyerini sonlandırmakla alakalı şu an için düşünceleri bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu