E-Spor Nedir?

E-Spor Branşları Nelerdir?

Global anlamda popülerliğini arttıran E-spor branşı oyun severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Oyun platformlarında profesyonelliği kanıtlayan oyuncuların oluşturduğu takımlar ile belli bir kitleyi yakalayabilir ve geçim kaynağı oluşturabilirsiniz. Üstelik bu alanda oluşturulan kulüpler, sponsorlar ve birçok şirket sayesinde kendinizi daha kolay kanıtlayacak ve bu işi meslek haline getirebileceksiniz. Bu konuda meraklarınızı gidermeniz için konumuzu inceleyin.

E-Spor Nedir?

Gelişmekte olan bilgisayar oyunlarını profesyonel bir şekilde icra eden oyuncuların belirli takımlarda veya profesyonellikte bu oyunları oynamasıdır. Bu alanda oluşturulan profesyonel ligler oyunu E-spor kategorisine sokmaktadır. Örneklerle anlatılması gerekirse bir spor dalını amatör olarak yapmak var birde profesyonel liglerde yapmak vardır. Sizlerde amatör olarak değil profesyonel liglerde becerilerinizi gösterirsiniz.

Teknoloji alanındaki gelişmeler ve oyunların gerçekçilikler ile profesyonel görüntülere sahip olması günümüzde E-Spor alanının yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu oyunlarda belirli ligler, turnuvalar ve birbirinden heyecanlı turnuvalar düzenlenmektedir. Sizlerde yeteneğinizin olduğu alanlar E-Spor takımına katılarak eğlenerek hayatınızı sürdürebilirsiniz. Oyunlar insanların tutkuları haline gelebiliyor. Üstelik yaş kısıtlaması olmaksızın yetenekli olan herkes tarafından oynanabilir. Genel anlamda incelediğimiz genç oyuncuların bu platformlarda daha fazla kendini gösterdiğini görüyoruz. Bu tip dalların yeni yeni gelişmeye başlaması ve gençlerin teknoloji çağında olması bunların en büyük etkenidir. Sizlerde kendiniz veya çocuğunuzu bu alanlara yöneltebilirsiniz.

E-Spor Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

E-Spor oyuncularının kazancı farklılık gösterebilir. Her oyuncu farklı kazançlar elde etmektedir. Bunda birçok etken vardır. Takımın büyüklüğü, sizin yeteneklerinizin ne kadar iyi olduğu, sponsor gelirleri ve takımların aldığı galibiyetler gelirleri belirler. Turnuvalara sıklıkla katılıyor ve galibiyet alıyorsanız geliriniz artacaktır. Takımınız yükselişte olursa gelirleriniz artacaktır. Tahmini araştırmalara göre bir E-Spor oyuncusu ayda 15-20 bin lira gibi ücretler kazanmaktadır. Günümüz şartların oyun oynayarak kazanılan bu para oldukça tatmin edicidir. Dünya en zevkli spor dalı olan E-Spor gelecekte daha da gelişecektir. Global anlamda oldukça yaygınlaşmış fakat ülkemizde yeni yeni kendini göstermeye başlamıştır. Genç nesillerin kendilerini bu alanlarda geliştirmesi ve göstermesi ise gelecek günlerde daha fazla yaygınlaşacaktır.

E-Spor Lisansı Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Her spor dalında olduğu gibi belli bir profesyonellik gösteren sporcular para kazanmaya başladıklarında bu işin içine lisans ve belli başlı etkenler girmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da kabul görmeyi başaran E-Spor her geçen gün kitlesini arttırmaktadır. Bu kapsamda sizlerde E-Spor lisansının nasıl alındığını merak ediyorsanız gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle E-Spor lisansı için başvuru yapacağınız kuruma T.C Kimlik numarası beyanı, onaylı sağlık raporu ve 2 adet vesikalık fotoğrafınız olması gerekiyor.

  • Kendi belirlediğiniz menajeriniz veya veliniz tarafından bu başvurular belirtilen belgeler ile yapılıyor.
  • Evraklarınızı ilçe müdürlüğüne başvurarak onaylatın daha sonra işlemlerin yapılması için lisans sicil müdürlüğüne başvuruda bulunur.
  • İkamet ettiğiniz il lisans işlemleri için sorun olmayacaktır. Farklı şehirde olsanız da lisans çıkartabilirsiniz.

Sağlık raporunu alırken kesinlikle doktora sağlık raporunu E-Spor için aldığınızı belirtin. Bilgisayar başında uzun süre vakit geçireceğinizden bu konuyla alakalı bir sorununuzun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aksi takdirde sağlık raporu kurum tarafından tekrar istenebilmektedir.

E-Sporda Hangi Oyunlar Var?

E-Spor alanında oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Herhangi bir alanda kendini gösterdiğinizde istediğiniz takımlara başvurabilir kendinizi kanıtlayabilirsiniz. Bu alanda birbirinden yetenekli oyuncular vardır. Bu alanda kendinizi gösterebileceğiniz oyunları inceleyelim.

  • FIFA
  • CS:GO
  • ZULA
  • FORTNITE
  • WOLFTEAM
  • PES
  • LEAGUE OF LEGENS

E-spor alanında en fazla ilgi gören oyunlardır. Sizlerde bu oyunlar ile E-Spor hayatına adım atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu