Boksör Kırığı Nedir?

Boksör Kırığı bir metakarpal kırık tipidir. Beş metakarpal kemik, karpal kemikleri parmak kemikleriyle birleştirir ve avuç içi oluşturur. Metakarpal kırığın en yaygın şekli, küçük parmağın metakarpofalangeal ekleminin yakınında, distal bölgede 5. metakarpal kemiğin kırılmasıdır. Bu en yaygın kırık şekli boksör kırığı nedir sorusunun cevabıdır. 

 

Boksör Kırığı Nasıl Oluşur? 

Sözde boksör kırığı, beşinci metakarpal kemiğin (MIC 5 kırığı) bir kırığıdır. Doktorlar ayrıca yaralanmayı metakarpal kırık veya metakarpal kırık olarak adlandırırlar. Kırılmaya ya trafik kazaları bağlamındaki darbe travması ya da yumrukla darbeler neden olur. 

Boksörler veya kavgalarla savaşan insanlar büyük olasılıkla bir boksör kırığından muzdariptir. Kırılma, örneğin, sert nesnelere yumrukla yapılan sert darbelerden kaynaklanabilir. Bunlar öncelikle kapılar, duvarlar ve hatta kafatası kemiklerini içerir. 5. metakarpal kemiğe (Os metacarpale V) ek olarak, 4. metakarpal kemik (Os metacarpale IV) da sıklıkla etkilenir. 

Bazı durumlarda, doğrudan darbe travmasının bir sonucu olarak bir metakarpal kırılma meydana gelir. Metakarpal kemiğin kırılmasına daha sonra iş veya trafik kazaları neden olur. Bazı insanlarda, metakarpal kırık, bükülmüş elin düşmesinin sonucudur. Kırıklar ya yer değiştirmez ya da yer değiştirir, bu da tedavilerini etkiler. Boksör kırığı terimine rağmen, herhangi biri olumsuz bir düşüş yaşarsa, metakarpal kırılmadan etkilenebilir. 

 

Boksör Kırığı Tanısı Nasıl Konulur? 

Bir kaza veya yumrukla darbe sonucu ağrı varsa belirtilerin netleşmesi için doktora başvurulmalıdır. Herhangi bir ağrı kesici ilaç almadan önce, doktor riskleri ve yan etkileri tartışmak için etkilenen el üzerinde görüntüleme testleri yapmalıdır. Parmaklar veya avuç içi şişmişse bir doktora danışılmalıdır. 

El hareket kısıtlıysa veya normalse, günlük işlemler artık her zamanki gibi yapılamıyorsa, bir doktora danışılmalıdır. Eldeki güç kullanımı ciddi şekilde sınırlandırılmıştır. Çoğu zaman, bardak tutmak gibi basit işler bile artık gerçekleştirilemez. Deride renk değişikliği, eldeki morluklar veya açık yaralar endişe verici kabul edilir ve muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir. 

Mikroplar, cildin açık alanlarından organizmaya girerse, başka hastalık riski artar. Ağır vakalarda kan zehirlenmesi riski vardır. Elde parmaklarda yanlış hizalamalar veya gözle görülür kemik değişiklikleri varsa derhal bir doktora danışılmalıdır. Bazı insanlarda kırık kemikler görülebilir veya elle tutulur. Kalıcı hasar oluşmaması için derhal bir doktor ziyareti gereklidir. Muayeneye kadar el mümkün olduğu kadar hareketsiz tutulmalı ve yeterince soğutulmalıdır. Yüklerden kaçınılmalıdır. 

Bir boksör kırığı veya metakarpal kırığından şüpheleniliyorsa, bir travma cerrahisi ve ortopedi uzmanına hemen danışılmalıdır. Bu önce hastanın şikayetleri ve tıbbi geçmişi ( anamnez ) hakkında kendisini bilgilendirir. Yaralanmanın nasıl meydana geldiğini, kaza olup olmadığını, ağrının ne kadar şiddetli olduğunu, ellerde ve parmaklarda hareket kısıtlaması olup olmadığını sorar. Bir sonraki adım, elinizi yumuşak doku yaralanmaları, morarma ve şişlik açısından kontrol etmektir. Hasta yumruğunu kapatırsa, bazen parmaklarda rotasyonel yanlış hizalamalar görülebilir. 

Metakarpal fıtığın kesin teşhisi için farklı katmanlar halinde çekilen röntgenler gereklidir. Doktor, yaralı kemiklerin sayısını belirlemek için görüntüleme testlerini kullanır. Kırık hattının seyri ve kırık bölgesindeki kemiklerin yer değiştirmeleri de belirlenebilir. Eklemlerin yaralanmaya ne kadar dahil olduğunu ve eşlik eden herhangi bir hasar olup olmadığını değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi (BT) yapılabilir. Açık kırık durumunda, doktor damarlarda, sinirlerde ve tendonlarda olası yaralanmaları araştırır. 

 

Boksör Kırığı Tedavisi  

Bir boksör kırığı veya metakarpal kırığı meydana gelirse, kırılan el soğutulur ve acil bir önlem olarak stabilize edilir. Diğer tedavi süreci konservatif veya cerrahi olabilir. Konservatif tedavinin bir parçası olarak el alçı ile hareketsiz hale getirilir. Bu, yaralı bölgede yaklaşık dört ila altı hafta kalır. Bununla birlikte, bu tür bir terapi ancak kırığın yer değiştirmesi yoksa mümkündür. Bazen kırık, hareketsiz hale getirildikten birkaç gün sonra değişir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gereklidir. 

Parmağın sertleşmesi, uzun süreli hareketsizlik nedeniyle başka bir risktir. Fizyoterapi tedavileri genellikle karşı önlem olarak kullanılır. Doktorlar genellikle daha sonra osteoartriti önlemek için bir boksör kırığı için ameliyat önermektedir. Prosedürün bir parçası olarak cerrah bir titanyum vida, metal plaka veya Kirschner teli kullanır. Kirschner teli hastayı hareketsiz hale getirmek için kullanılır. Titanyum vidanın yerleştirilmesi ile cerrah eklem yüzeyini eski haline getirir. 

Bir boksör kırığı için ameliyatın ilk adımı kolu uyuşturmaktır. Kan akışı daha sonra durdurulur. Yaralı bölgeyi dezenfekte ettikten sonra doktor cilt ve yağ dokusundan bir kesi yapacaktır. Daha sonra Kirschner teli kırılma bölgesinin üzerine itilir. Son olarak cerrah telin ucunu keser ve onu kırık elde bırakır. 

Bir sonraki adım, tekrar perfüze edilebilen kesiği kapatmaktır. Son olarak yüzük parmağına ve küçük parmağa bir atel verilir. Hasta bunları yaklaşık dört ila altı hafta giymek zorundadır. 

Operasyon bittikten sonra hasta genellikle hastaneden ayrılabilir. Konservatif takip tedavisi durumunda, yaklaşık bir hafta sonra kırık bölgesi yeniden röntgen çekilmelidir. Bu şekilde, herhangi bir vardiya tanımlanabilir. 12 ila 14 gün sonra doktor iplikleri çekecektir 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu