Boks Nasıl Yapılır?

Boks Nasıl Yapılır? Kuralları Nedir?

Boks dövüş sporlarından bir tanesidir. İki kişi arasında yapılan müsabakada yumruklar ile belirli kurallar çerçevesinde yapılan bir spordur. Diğer spor dallarına göre çok farklıdır. Cesaret ister ve güçlü olmak gerekir. Savunma sporu olarak geçen bok dayanıklılık istemektedir. Bu özellikleri taşıyorsanız sizlerde boks yapabilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Boks

Geçmiş tarihlerden günümüze kadar varlığını sürdüren boks sporu Eski Yunan ve Romalılar tarafından günümüze getirilmiştir. Geçmişte ortaya çıkan bu spor günümüzdekinden çok farklıydı. Çok daha sert bir biçimde yapılırdı. Bu dönemde yapılan müsabakalarda rakiplerinin ölümü ile sonuçlanan karşılaşmalar yapılırdı. Zararlı olan bu spor bir süre yasaklansa da 18.yy başlarında İngilizler tarafından tekrar insanların hayatına girdi. Çıplak el ile yapılan bu spor yine acımasız ve uzun süren müsabakalar ile gerçekleşiyordu.

1866 yıllarından İngiltere ülkesin Amatör bir boks kulübü oluşturuldu. Bununla beraber bu sporda belli başlı kurallar belirlendi. Bu kurallar boksu çağdaş bir spor haline getirdi. Boks artık eldiven ile yapılıyordu. Dönemin yıldızları sayesinde boks popüler bir spor haline geldi ve oldukça yayıldı. Boks denilince akla gelen ilk isimlerden Rocky hayatımıza girdi. Bunun gibi boks sporunun yıldızı olan sporcular boksu dünya genelinde yaymayı başardı. Hatta boksörlerin adına onlarca film çıkarıldı. Boks filmler ile gençlere aşılandı. Oldukça yaygınlık gösteren boks günümüzde özellikle erkek çocuklarınca çok fazla ilgi görmektedir. Boks diğer sporlara göre tehlikeli ve daha sert olduğundan genel olarak ön yargı ile yaklaşılan bir spor dalıdır. İnsanlar kendilerini savunmak adına boks ile uğraşmaktadır.

Boks Kuralları

Boks sporunun birazda olsa sertliğini azaltmak adına sporcular ellerinde eldiven ile müsabakalarını gerçekleştirirler. Boks müsabakalarının gerçekleştirildiği alana ring adı verilmektedir. Ringler kare olarak karşımıza çıkmaktadır. Ring ölçüleri 6,10 m olarak ayarlanmaktadır. Tüm kenarları eşit olarak ayarlanmıştır. Bu kare alanın etrafı 3 yada 4 kat şeklinde olacak şekilde halatlar le çevrilmiştir. Halatların köşelerine direkler eklenerek halatlar gerginleştirilmiş ve sakatlıkların önüne geçilmiştir. Boksörler müsabakalara genel olarak hafif ayakkabılar veya çok profesyonel ise sadece şort ile çıkarlar. Bunun yanı sıra amatör boksörler şort ve atlet giyerek sahaya çıkarlar. Oyun esnasında yumruk darbelerinden sakatlanmamak adına dişlik ve kask takılır. Gelen sert darbelerin vereceği zararları azaltmaktadır. Boksörlerin kullandığı eldivenler 225 gram olurken profesyonellerde bu ağırlık değişiklik gösterir. Profesyonellerde 170-225 gram ağırlığında eldiven kullanılır.

Boks maçlarında rauntlar gong sesinin duyulması ile başlar. Raunt süreleri amatör ve profesyonellere göre belirlenir. Amatörlerde 2 dakikalık rauntlardan toplam 5 raunt oynanır. Profesyonellerde ise 3 dakikalık rauntlar ile toplam 15 raunt yapılmaktadır. Boks maçlarında oyuncuların dirsek, kafanın arka kısmı ve kafa veya omuzları kullanması yasaktır. Bunun yanı sıra oyuncuyu itemez. Belden aşağısını kilitleyecek hareketlerde bulunamaz ve böbreklere yumruk atmak yasaktır. Ağır bir darbe ile rakibini yere serdiyse kesinlikle oyuncu yerden kalkmadan müdahale edemez. Boks müsabakası esnasında rakibe çelme takılamaz, tutulamaz ve yere oturulamaz. Konuşmak yasaktır. Eğer düşen rakip sayılan süre içerisinde yerden kalkmazsa nakavt olur. Ciddi durumlarda oyuncu devam etmek isterse doktor tarafından kontrol edilir ve bu duruma doktor karar verir. Raunt aralarında dinlenebilen boksörlere yardımcıları destek verse de müsabaka esnasında yardım edemez. Eğer müsabaka sonuna kadar nakavt olan olmaz ise hakem puanlamaları ile maçın galibi seçilir. En çok puanı toplayan boksör maçın galibi olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu