Basketbol Nasıl Oynanır

Basketbol Nasıl Oynanır, Kuralları Nedir?

Basketbolun oldukça köklü bir tarihi bulunmaktadır. Günümüzde popülerliğini koruyan spor dallarından bir tanesidir. Sizler için basketbol hakkında gerekli bilgileri vereceğiz. Basketbol müsabakasında 10 oyuncu olmak üzere 5’erli takımlar bulunur. Her takımın kendine ait forması bulunur. Takımların 7’şer yedek oyuncuları vardır. Herhangi bir durumda oyuncu değişikliği yapabilmektedirler. Basketbol tempo gerektirdiğinden oyuncu değişiklikleri sıklıkla yaşanır. Basketbol 10’ar dakikadan oluşmak üzere 4 periyottan oluşmaktadır. Oyun oynanmadığı anlarda süre duraklatılır ve bu sebepten oyun 1 saate kadar uzayabilmektedir. Farklılık gösteren durumlarda görülebilmektedir.

Basketbol Alanı

Basketbol oyunu kapalı salonlarda oynanır. Dikdörtgen olarak karşımıza çıkan bir saha içerisinde oynanır. Saha sert tahtalardan oluşmaktadır. Saha ölçüleri değişiklik gösterebilir fakat genel standartla 28 x 15 m olarak belirlenmiştir. Basketbol sahası alanı orta çizgi ile iki bölüme ayrılmaktadır. Kısa çizgilerin ortasında pota bulunur. 1,8 x 1,2 m boyutlarında olan potanın panyalarda plastikler kullanılmaktadır. Yerden yüksekliği 3,05 metredir. Bu yüksekliğe yerleştirilen sepetin 45 cm çapı bulunur ve demir çember olarak yerleştirilmiştir. Bu çemberin içinden topu geçirmeyi başaran takım puanın sahibi olur. Bir basketbol topunun ağırlığı 650-700 gram olurken 75-78 cm çevresi vardır.

Basketbol Kuralları

 • Basketbol maçları genel olarak 3 hakem tarafından yönetilmektedir. Sahayı misafir takım seçer. İlk devrenin bitmesinden itibaren saha değişiklikleri yapılır. Devrelere başlayan takım hava atışı ile orta saha çizgisinde belirlenir. Oyuncular topun havaya atılması ile birlikte yükselerek tek el kullanma şartıyla topu kendi taraflarına oyuncularına kazandırmaya çalışırlar.
 • Basketbolda 1 ve 2.periyotlar ilk yarı 3 ve 4.periyotlar ikinci yarı olarak değerlendirilir. 2.periyot sonrası 15 dakika mola verilir ve 3.periyot başlatılır. İlk 3 periyotta takımlar 1’er dakikalık mola hakkı tanınır. Son periyotta takımlara 2 mola hakkı tanınır. Eğer müsabaka 4 periyot sonunda beraberlik ile sonuçlandırılırsa maç uzatmalar gider.
 • Basketbolda hücum süresi 24 saniye olarak bilinir. Hücum yapan takım kendi sahası içerisinde 8 saniyeden fazla duramaz. Bu kuralları ihlal ederse topu karşı rakibe kaptırmış sayılır. Karşı takımın topu oyuna sokması ile maç devam ettirilir.
 • Basketbol oyuncuları topu eline aldığı anda topu sürebilir ve top ile pas atabilir ya da pota şut atabilir. Bunlar dışında top süren oyuncu durarak topu eline alırsa tekrar topu süre hakkına sahip değildir. Pas atmak veya şut atmak zorundadır. Aksi takdirde top sürmeye devam ederse top karşı takıma verilir.
 • Basketbol oyununda takımda 5 kişi oynar. Yedekte 7 kişi bulundururlar. Oyun boyunca sınırsız bir şekilde oyuncu değiştirirler. Oyuncuların faul hakları vardır. Faul haklarını dolduran oyuncular tekrar oyuna alınamaz. Basketbol stratejisinde iki savunma bir orta saha ve iki hücum oyuncusu bulunmaktadır.
 • Oyun içerisinde 3 hakem bulunur. Başhakem ve yardımcı hakemler olarak adlandırılır.
 • Bir basketbol oyuncusunun 5 faul hakkı bulunur. Faul hakkını doldurmuşsa tekrar oyuna alınamaz. Fauller bireysel olarak sayılsa da takım faullerinin de sınırları vardır. Takım faulleri bir periyot içerisinde 4’ü geçtiyse diğer fauller karşı takımın serbest atış kullanmasına şans verir. Serbest atışlar karşı takıma avantaj sağlamaktadır.
 • Basketbol oyununda top havadan çizgi dışına gittiyse ve basketbol oyuncusunun saha dışı ile teması olmadan topu çizgi dışında bir yere değmeden saha içine soktuysa oyun devam eder. Bunun yanı sıra potadan dönen toplarda hakemin oyunu durdurmadığı durumlarda iki takım oyuncusundan topu kazanan ile devam ettirilir.
 • Bir takım top ile hücum yapıyor ve 24 saniye süresi azalıyorsa ve o takım şut attıysa top potadan döndüğü anda 24 saniye baştan başlar.
 • Herhangi bir takım sayı attığında oyun duraklatılır. Top kısa çizgi arkasından sayı yiyen takım tarafından başlatılır. Topun başlatılması ile beraber süre devam eder. Bu duraklamalar ile oyun süre 40 dakikayı geçmektedir.
 • Basketbol oyununda bazı durumlarda top yan çizgilerden oyuna sokulur bunu hakem belirler. Hakeme göre pota arkasından veya yan çizgilerden oyun devam ettirilir.
 • Pota etrafında bulunan üç sayı çizgisinin gerisinden atılan her şut 3 sayı sayılır. Bu çizginin içerisinden atılan şutlar ile 2 sayı sayılır. Faullerde kullanılan atışlar isabetli olursa 1 sayı sayılır.
 • Kullanılan serbest atış sayıları belli sebeplere göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse 2 sayılık atış alanında yapılan faullerde yapılan atış isabetli değilse takım 2 adet serbest atış hakkı kazanır. Bunun yanı sıra 3 sayılık atış isabetsiz olmuşsa 3 sayı hakkı verilir. Takım faulleri dolmuşsa rakip takım 2 adet serbest atış kullanır. Aynı şekilde teknik faul yapılmışsa 2 adet serbest atış hakkı tanınır. Bu faullerde çok sert bir hareket görülüyorsa hakemin görüşüne göre faul yapan oyuncu oyundan atılır.

Basketbol oldukça yorucu ve sert bir oyundur. Bu yüzden kuralları oldukça katı ve disiplin gerektirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu