Tenis Nedir, Nasıl Oynanır ?

Tenis, iki kişi arasında ya da ikişer kişilik takımlar arasında raket ve topla birlikte oynanmakta olan bir spordur. Tenis ayrıca olimpik bir spordur. Temel olarak oyuncular raketleri ile topu ağ üzerinden rakip sahaya atarak puan almaya çalışarak oynanmaktadır. En çok puanı alan takım ya da kişi oyunu kazanır. Temposu yüksek ve gereklilikleri en az düzeyde bir spor olmasından dolayı tüm dünyada milyonlarca oyuncusunun ve izleyicisinin bulunduğu popüler bir spor dalıdır.  

 

Dikdörtgen biçimindeki kort toprak, çim, sert zemin veya halı zeminden oluşabilir. Her zemin yüzeyi için farklı tip raketler ve toplar kullanılabilir. Tenis karşılaşmaları 3 veya 5 set olarak oynanır. 3 setlik oynanan karşılaşmalarda setlerden ikisini, 5 setlik karşılaşmalardaysa setlerden üçünü alan taraf oyunun galibi sayılır. 

 

Tenis Nasıl Oynanır ? 

 

Bir tenis maçı, her iki taraftaki bir oyuncu veya her iki taraftaki iki oyuncu tarafından oynanır. Oyuncular veya çiftler ağın iki tarafında karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve ağın karşısındaki oyuncu yani rakibi alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir. 

 

Oyuncular, ellerindeki tenis raketi ile topa vurarak topu sahanın ortasındaki filenin üzerinden rakip takımın kortuna geçirmeyi amaçlarlar. Top ikinci kez sekerse sayı, topa vuran tarafa yazılır. Eğer top dışarıya düşerse sayı, topu karşılaması gereken tarafa yazılır. Topun fileye çarparak aynı tarafın içine düşmesi de karşı tarafa sayı olarak yazılır. Servis kullanırken top filenin üstüne çarparak karşıya geçerse servis tekrarlanır ancak oyun esnasında top filenin üstüne çarpıp karşı sahaya düşerse oyun devam eder. 

 

Tenis, dikdörtgen düz bir kortta oynanır. Tenis kortları açık kort ve kapalı kort olmak üzere 2 ana kategoriye ayrılır. Her kort için yapılan antrenmanlar, kullanılan ayakkabılar farklılık gösterir ve her kort için ayrı müsabakalar düzenlenir. Çim, kil, sert yüzey ve halı dahil olmak üzere dört ana yüzeyde oynanabilir. Her turnuva bir yüzey türü seçer ve baştan sona yapışır. Ekipman ise oldukça sadedir; telli bir raket ve bir tenis topu. 

 

Tenis Kuralları  

 

Oyun, taraf seçimi ve başlangıç servisini atacak tarafı belirlemek için yazı-tura ile başlar. Servis, bir oyuncunun elindeki topu havaya attıktan sonra raketle vurarak karşı sahaya göndermesidir. Oyuncunun tek seferde iki servis atma hakkı vardır, ilk servisi atamadığında “Birinci hata” olarak nitelendirilir ve ikinci servis için atışı beklenir. İkinci servisi de atamadığı durumda ise puan karşı tarafın olur.  seo hizmeti

 

Alıcı, servisi aldıktan sonra istediği yerde durabilir. Eğer servis sekmesi olmadan topa vurulursa, puan alır. Bir servis yapıldıktan sonra oyuncular arasındaki atış sayısı sınırsız olabilir. Puan, topa vurularak kazanılır, böylece rakip skor alanlarına geri dönmez. Eğer bir oyuncu ağa dokunursa, rakibini oyalarsa veya yine de engel olursa, otomatik olarak puanı kaybeder.  

 

Tenis maçındaki toplar her 6 maçta yeni toplar için değiştirilir. Bir oyuncu, topu sahadaki doğru alanlara geri döndürmezse, ağa vurur ve rakibin alanına girmez veya yarıya iki kez sıçramadan topu geri döndürmezse bir puan kaybeder. 

TENİS HABERLERİ

Ülkemizde fazla popüler olmasada tenis, dünya da oldukça saygı duyulan ve sevilen bir spordur. Buna binayen hem ülkemizdeki tenis haberlerini hem de dünyada ki tenis ile ilgili gelişmeleri tenis haberleri başlığı altında toplayacağız.

 

Tenis Terimleri  

Tenis terimleri ise, tenis oynarken kullanılan, bazı hareketleri, simgeleri belirten terimlerdir. Bu terimler aşağıda verilmiştir.

Servis: Oyunu başlatmak için yapılan vuruştur. 

İkinci Servis: İlk serviste topun oyuna girmemesi durumunda kullanılan servistir. 

Çift Hata: Servis atan oyuncunun arka arkaya iki kez faul yapmasıdır. Bu durumda rakip puan alır. 

Net: Servis kullanıldıktan sonra topun rakip yarı sahada belirlenen servis alanına düşmeden önce fileye temas etmesidir. Bu durum faul olarak adlandırılmaz ve atış tekrar edilir. 

Ace: Servis atan oyuncunun, rakibi topa değmeden direkt olarak sayı almasıdır. 

Servis Kırma: Servisi karşılayan oyuncunun oyunu almasıdır. 

Forehand: Raket tutan elin içi rakibe dönük şekilde yapılan vuruşlardır. 

Backhand: Oyuncuların raketi geriye doğru çekerek yaptıkları vuruştur. 

Slice: Raketi eğimli tutarak alttan yapılan vuruştur. 

Tie-Break: Setlerde durumun 6-6 olması durumunda oynanan oyundur. Puanlar tek tek sayılır ve 7’ye ulaşan oyuncu oyunu ve seti kazanır. 7’ye ulaşıldığında rakip ile en az 2 fark olmalıdır. Akdi durumda iki fark olana kadar oyun devam eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu